terapia z koniemTerapia z koniem Rzeszów

Leczenie koniem, brzmi dziwnie? Otóż nie! Jeszcze do niedawna traktowane z przymrużeniem oka, teraz broni się skutecznością, którą potwierdzają naukowe badania. Więcej, hipoterapia, bo o niej mowa, jest wymieniana w jednym rzędzie obok tradycyjnych metod rehabilitacyjnych.

Jako metoda rehabilitacji ruchowej, hipoterapia opiera się na bazie neurofizjologii, prowadzonej przy udziale konia, a jako jedna z wielu form psychoruchowej rehabilitacji wieloprofilowej, jest w stanie oddziaływać: psychomotorycznie, psychoruchowo, sensorycznie, psychicznie jak i również społecznie.

Jak działa hipoterapia:

Chociaż dobroczynny wpływ kontaktu człowieka i konia znany był już starożytnym, naukowe podstawy tej symbiozy doczekały się opracowania dopiero w II połowie XX w. Szczególnie łaskawym okiem na hipoterapię spojrzały: neurologia, psychiatria i ortopedia, znajdując w niej swego sojusznika, osiągającego doskonałe efekty w rehabilitacji dzieci z wadami ośrodkowego układu nerwowego. Otóż zauważono, że bezpośrednie zajęcia z końmi, zwłaszcza u młodych pacjentów, powodują znaczne obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego. I co ważne, nie w sposób wymuszony ale - w czasie zajęć zachodzi ono w sposób niejako autonomiczny - zupełnie naturalny. Dodatkowo współtowarzyszy temu uśmiech i radość dziecka. Motorem sprawczym jest rytmiczne kołysanie konia w czasie jego poruszania oraz utrzymywanie rozluźnionej pozycji dziecka leżącego na jego grzbiecie.

Podobne efekty zachodzą u pacjentów sprawniejszych, z mniejszymi deficytami, samodzielnie potrafiących utrzymać się na koniu. Również i oni odbierają lecznicze bodźce ruchowe przekazywane przez konia w czasie jego chodu i dostosowują się w sposób pasywny lub aktywny do ruchów zwierzęcia.

W jakich przypadkach zalecana jest terapia z koniem? W ujęciu bardziej szczegółowym, hipoterapia osiąga bardzo dobre rezultaty w usprawnianiu pacjentów z: mózgowym porażeniem dziecięcym, przepuklinami oponowo-rdzeniowymi, stwardnieniem rozsianym, dystrofiami mięśniowymi, zespołem Downa, zespołem Aspergera, autyzmem, zespołem łamliwego chromosomu (zespół Martina-Bell), nadpobudliwością psychoruchową ADHD, niepełnosprawnością intelektualną, niedowładami kończyn, spastyką, w stanach po urazach czaszkowo – mózgowych, z chorobami nerwowo – mięśniowymi, posiadających problemy ze słuchem (niedosłyszący i niesłyszący) i wzrokiem (pacjenci niedowidzący i niewidomi), nerwicami i agresją.

Również polecana jest przez ortopedów jako remedium na: wady kręgosłupa, wady postawy, dysplazję bioder, ograniczenia ruchowe w stawach, a także problemy z chodzeniem. Ciepło konia, stymulacja przez dotyk, rytmiczne kołysanie i więź ze zwierzęciem działają kojąco i rozluźniająco. Dzieci wycofane, zamknięte w sobie, w tej formie psychoterapii stają się otwarte, wyraźniej i chętniej eksponują własne emocje.

terapia z koniemCo daje leczenie koniem? Cele jakie nauka wyznaczyła hipoterapii można opisać jako: normalizację napięcia mięśni spastycznych, wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, poprawę kontroli utrzymywania głowy i tułowia, kształtowanie reakcji równoważnych, reakcji obronnych, poprawę jakości chodu a tym samym i zmysłu równowagi, czucia własnego ciała w zakresie orientacji przestrzennej czy polepszenie  koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Koń terapeutyczny daje wrażenie chodu ludzkiego, zmniejsza spastyczność mięśni, redukuje utrwalone deficyty postawy korygując posturę, poprzez ruch przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia; zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach; zwiększa możliwości lokomocyjne pacjentów; pobudza zmysły; aktywuje równowagę; usprawnia organy wewnętrzne; mobilizuje do współpracy; relaksuje i działa kojąco; a także uczy i nie nudzi.

Nie każdy koń nadaje się do hipoterapii. Trzeba jednakże wiedzieć, że hipoterapia i zajęcia hipoterapii z prawdziwego zdarzenia, odbywa się w certyfikowanym ośrodku, w oparciu o wykwalifikowaną kadrę instruktorów i obsługę. Nie każdy koń bowiem nadaje się do hipoterapii podobnie jak nie każdy pies będzie psem terapeutycznym, ratowniczym czy gończym. Są to zwierzęta specjalnie wyselekcjonowane i dobrane pod kątem pożądanych dla pracy z dziećmi cech. Głównie charakteru. Dlatego dopuszczone do hipoterapii zwierzęta muszą być: łagodne, posłuszne, posiadać stosowną budowę i wieku. Oprócz tego muszą być wybrane pod pacjenta/jeźdźca z uwzględnieniem choćby jego wzrostu czy zaleceń rehabilitacyjnych.

Zajęcia z hipoterapii Rzeszów

Mieszkańcy Rzeszowa i pacjenci mają możliwość skorzystania z dobroczynnego oddziaływania hipoterapii w certyfikowanym ośrodku w podrzeszowskiej  stadninie koni "Leśna Wola". Stadnina koni "Leśna Wola" jest miejscem, w którym, poza klasyczną jazdą konną oferowana jest również profesjonalna hipoterapia. Konie będące pod naszą opieką są doskonale przystosowane do pracy z osobami niepełnosprawnymi, a nasi instruktorzy to niezwykle odpowiedzialne, ciepłe i zaangażowane osoby, w pełni oddane swojej pracy. Z każdym pacjentem pracujemy indywidualnie uwzględniając jego schorzenia, problemy, indywidualne potrzeby i wymagania.

Decydując się na ośrodek oferujący zajęcia hipoterapii warto, a nawet trzeba  zwrócić uwagę na opinie jakie posiada. Przed podjęciem decyzji, pożądanym nawet byłoby – do czego gorąco zachęcamy - odwiedzić go osobiście. 

A na co zwracać uwagę podczas takiego przeglądu? Na pewno sposób podejścia obsługi do osób chorych. Dwie osoby pracujące przy jednym pacjencie to podstawa. Indywidualne podejście do każdego z młodych pacjentów, otwartość, ciepło, słowa zachęty, opiekuńczość, a także próby zainteresowania i podtrzymania więzi pacjenta z koniem, zdecydowanie powinny górować, nad bezosobowym i beznamiętnym “odbębnianiu” poszczególnych “terapeutycznych” kółek.

hipoterapia w rzeszowiePrzeciwwskazania do hipoterapii

Jak każda metoda tak i hipoterapia, mimo swojego wszechstronnego charakteru, ma pewną grupę przeciwwskazań. Tu musimy je wymienić:

  • ostre stany zapalne stawów, tkanek okołostawowych i mięśni,
  • ostre stany chorobowe układu oddechowego i krążenia,
  • ogólnie ciężki stan chorego
  • całkowita nietolerancja konia przez dziecko,
  • alergie na sierść lub zapach konia.
  • hippofobia lub ekuinofobia – strach przed końmi
  • infekcje
  • głębokie zaburzenia psychiczne i upośledzenia znacznego stopnia
  • dyskopatia i niestabilność kręgów szyjnych
  • przeciwwskazania istniejące ze strony lekarza

Wszystkich zainteresowanych hipoterapią i zajęciam z hipoterapii w okolicach Rzeszowa zachęcamy do kontaktu z naszą stadniną.

Zmieniamy Wasze życie na lepsze - Najlepszy Ośrodek Jeździecki dla Każdego

Zainteresowany ofertą
lub masz pytania ?

Skorzystaj z naszego formularza