Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody jako dyscyplina sportowa - Podstawowe zasady skoków - Rodzaje przeszkód na konkursach i zawodach jeździeckich.

Sezon zawodów w skokach przez przeszkody przed nami. Aby ułatwić Wam kibicowanie poniżej przedstawiamy krótki opis przeszkód oraz kilka najważniejszych zasad podczas rozgrywania zawodów jeździeckich.

Rodzaje przeszkód dla koni

STACJONATA - Składa się z dwóch stojaków i jednego lub kilku drągów (belek) zawieszonych jedna nad drugą. Jest to tak zwana przeszkoda wysoka.

OKSER - Zbudowany jest z dwóch pojedynczych stacjonat ustawionych jedna za drugą. Jest to przeszkoda szeroko - wysoka.

TRIPLEBARRE - trzy stacjonaty, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej o tę samą wysokość.

MUR - Jest to najbardziej zabudowana przeszkoda. Składa się z lekkich, pustych elementów, które są na sobie ułożone.  

Jak ustawić Przeszkody?

Przeszkody na parkurze mogą być ustawiane pojedynczo, w linii bądź w szeregu.

Szereg to dwie, trzy lub cztery przeszkody stojące jedna za drugą w odległości 1 lub 2 foule galopu konia (7-12 m). Szereg jest liczony w konkursie jako jedna przeszkoda i posiada jeden numer, a kolejne jego człony oznaczane są literami A, B, C, D.

Linia to kilka przeszkód ustawionych jedna za drugą w odstępach większych niż 12 m.

Konkursy mają różne zasady i warunki jednak błędy karane są w podobny sposób. Strącenie górnego drąga przeszkody czyli tak zwana „zrzutka”, naruszenie lustra wody lub nadepnięcie na listwę ograniczającą rów z wodą czy nieposłuszeństwo konia takie jak zatrzymanie się przed przeszkodą  bądź konieczność wykonania wolty to 4 punkty karne lub 3 karne sekundy w przypadku konkursów „zwykłych”, w których zrzutki są przeliczane na czas.

Kolejne nieposłuszeństwo, pomylenie trasy przejazdu, upadek konia lub upadek zawodnika to już eliminacja. Zawodnik musi ukończyć parkur w tzw. "normie czasu". Przekroczenie normy czasu - za każdą rozpoczętą sekundę 1 punkt karny.

Skoki przez przeszkody to niezwykle emocjonująca i widowiskowa dyscyplina sportu, która cieszy się coraz wiekszym zainteresoaniem.

Najlepsza Stajnia Sportowa Podkarpacie

Leśna Wola