POCZĄTEK PRZYGODY Z JEŹDZIECTWEM

5 powodów, dla których warto aby Twoje dziecko rozpoczęło przygodę z jeździectwem 5 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYSŁAĆ DZIECKO NA JAZDĘ KONNĄ

Jeździectwo to nie tylko sport, ale również terapia. Pozwala ona rozwijać empatię oraz wrażliwość. Konie są zwierzętami silnymi i majestatycznymi, ale również cierpliwymi oraz łagodnymi. Przebywanie z nimi ma pozytywny wpływ zwłaszcza na młodzież, która w okresie dojrzewania często nie potrafi radzić sobie z emocjami. 

Jakie korzyści płyną z nauki jazdy konnej?

Jeździectwo jest sportem dla osób w każdym wieku, jednak im wcześniej rozpocznie się przygodę z końmi, tym większe osiągnięcia można zdobyć. Oczywiście również dorośli mogą zostać profesjonalnymi i uzdolnionymi jeźdźcami. Początkowo dzieci do 6 roku życia można oswajać z końmi poprzez oprowadzanki na kucykach i konikach, natomiast od 7 roku życia mogą rozpocząć już naukę.

Największe zalety jazdy konno to:

  1. Poprawa samopoczucia – praca z końmi często jest polecana osobom chorującym na depresję. Kontakt ze zwierzęciem oraz wysiłek fizyczny wzmagają produkcję endorfin, odpowiadających za uczucie szczęścia.  
  2. Poprawa kondycji – która jest trenowana podczas jazdy konnej. Umiarkowany wysiłek wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną kondycję organizmu. Ponadto, godzina jazdy konnej pozwala spalić od 300 do 500 kalorii!
  3. Możliwość podjęcia się kariery jeździeckiej – osoby, które zakochają się w tym sporcie, często decydują się na regularne treningi oraz zakup własnego konia. Od tego tylko krok do rozpoczęcia kariery jeźdźca! Ponadto, jazda konna to sport przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i osób starszych – powyżej 60 roku życia.
  4. Rozwój empatii – konie chociaż są zwierzętami dużymi i silnymi, mają bardzo łagodne usposobienie. Należy się z nimi obchodzić delikatnie i z miłością, a odwdzięczą się tym samym. Uczą przede wszystkim wrażliwości.
  5. Hipoterapia – jest zalecana w walce z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak: ADHD, autyzm, urazowe uszkodzenie mózgu, urazy rdzenia kręgowego, porażenie mózgowe, rozszczepienie kręgosłupa, udar, stwardnienie rozsiane.

Czy jeździectwo jest kosztownym sportem?

Wiele osób obawia się, że jeździectwo jest zbyt kosztownym sportem i będzie zbyt drogie na ich kieszeń. I choć profesjonalny sprzęt faktycznie kosztuje fortunę, na początek nie trzeba się w nic zaopatrzać, jedynie potrzebne są wygodne buty i strój. Pozostały niezbędny sprzęt tj. kask, kamizelka, bacik użyczamy za darmo. 

Dobrym sposobem na oswojenie młodzieży z końmi jest wysłanie ich na obóz jeździecki, który jest przeznaczony dla młodych ludzi na różnym etapie zaawansowania. Obozy jeździeckie są organizowane przez naszą stadninę, mieszczącą się w miejscowości Głogów  Małopolski zarówno podczas ferii zimowych jak i wakacji. Do wzięcia udziału w obozie konnym zachęcają nie tylko wspaniale zwierzęta, ale również szczególnie malownicza okolica naszego ośrodka jeżdzieckiego.

Ośrodek Jeździecki Leśna Wola