Ferie w siodle dla dzieci

W dniach od 11 do 18.01.2020 w naszej stadninie odbył się obóz zimowy dla dzieci które jeżdżą samodzielnie na poziomie zaawansowanym.

W dniach od 11 do 18.01.2020 w naszej stadninie odbył się obóz zimowy dla dzieci które jeżdżą samodzielnie na poziomie zaawansowanym. 

Głównym instruktorem była jak zwykle na obozach sportowych - Monika Medygrał ( prywatnie psycholog sportu i posiadaczka II klasy sportowej w skokach przez przeszkody). Uczestnicy podczas lekcji pracowali nad poprawą techniki jazdy i skoków oraz nad eliminowaniem złych nawyków w jeździe. 

Zimowy obóz konny dla dzieci

Druga z naszych instruktorek Kasia Darłak ( fizjoterapeutka i czynna zawodniczka KJ Leśna Wola) przygotowała zajęcia z masażu klasycznego, który jest podstawową i najbardziej rozpowszechnioną  formą masażu. Działa przeciwbólowo, rozluźniająco, odprężająco oraz w znacznym stopniu poprawia ukrwienie mięśni dzięki czemu pozwala na utrzymanie konia w dobrej kondycji przez długi czas. Natomiast dwa dni później Kasia poprowadziła warsztaty z hirudoterapii. Jest to metoda lecznicza, z wykorzystaniem pijawek. Pijawki są obecnie najsilniejszym znanym lekiem poprawiającym funkcjonowanie układu krążenia, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz regeneracyjne. Mają szerokie zastosowanie m.in w przypadku leczenia wszelakiego rodzaju kontuzji, zespołów bólowych, mikro-urazów oraz jako profilaktyka i odnowa biologiczna. Zatem zajęcia skupiające się na koniu już wymieniliśmy, więc przyszedł czas na pracę nad sobą. Monika Medygrał pracowała z grupą nad koncentracją i nad określaniem własnych celów a także przywiozła sprzęt do Biofeedbacku.
 

Biofeedback, jest to biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy.Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, w parapsychologii, ale także w sporcie czy biznesie.

Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp.

Informacje przekazywane są w formie:

  • wizualnej - np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;
  • akustycznej - przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

Biofeedback nie jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. I właśnie ten czynnik podkreślają terapeuci: poczucie odpowiedzialności pacjenta za wynik własnego leczenia.

W przedostatnim dniu obozu odbyły się również mini zawody na parkurze dostosowanym idywidualnie do umiejętności każdej z uczestniczek, w których poza poprawnościa przejazdu i wynikiem liczyła sie przede wszystkim dobra zabawa i każdy bez wyjątku otrzymał nagrody. 

Pozostały czas między snem oraz posiłkami serwowanymi przez naszą kuchnię uzupełniły animacje z opiekunem grupy.

Doskonalenie jazdy konnej

Ferie w siodle zakończyliśmy jak zwykle wyjazdem w teren do okolicznego lasku. Dziękujemy dziewczynom za wspólnie spędzony czas, mamy nadzieję że wiedza i umiejętności zdobyte podczas obozu, zaprocentują w przyszłości oraz że jeszcze nie raz zobaczymy się w naszej stajni, na lekcjach indywidualnych albo na kolejnych obozach. Pracujemy już nad ofertą na letnie obozy dla dzieci, zatem śledźcie naszą stronę oraz media społecznościowe bo tam w pierwszej kolejności można sie jej spodziewać.

Dziękujemy również Monice Paśko z Monapphoto za piękną sesję i doskonałą pamiątke dla naszych obozowiczek.

 

Ośrodek Jeździecki pod Rzeszowem "Leśna Wola"

p.s  Jeżeli jesteście zadowoleni jesteśmy do Waszej dyspozycji! Nasza stadnina koni pod Rzeszowem jest otwarta dla Wszystkich miłosników zwierząt. Przyjeżdzajcie i korzystajcie z naszych treningów dla jeźdzców i koni. Uruchamiamy powoli cykle konsultacji z trenerami z dużym doświadczeniem w ujeżdzaniu i skokach przez przeszkody. Zapewnimy atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz umożliwiamy wam spędzanie czasu na terenie naszego ośrodka w rodzinnej atmosferze. Pozostaje również do Waszej dyspozycji restauracja z placem zabaw dla dzieci.